AKCE

Königsjodler Klettersteig (D), Berchtesgadenské Alpy, Rakousko

 

O akci

Zajištěná cesta Königsjodler si rychle získala pozornost příznivců ferrat. Nejen svou délkou a vyšší obtížností D, ale způsobem vedení rozeklaným a ostrým hřebenem na nevyšší vrchol Berchtesgadenských Alp, kdy překonává téměř všechny věže které k němu vedou. Postavena byla v roce 2001. Nejvyšším bodem tůry bude Hochkönig se svými 2941m.n.m.

Tato via ferrata vede po skalním hřebenu s osmi výraznými věžemi, obsahuje dva vzdušné traverzy po ocelovém laně. 

Termíny:  

Základní Cena: 3500 Kč při minimálním počtu 3 účastníků (Zálohou 50% z ceny si závazně rezervujte své místo na akci) help

 

Info

Pro koho je akce určená: ferrata je vyšší obtížnosti a proto doporučuji pouze pro zkušené a zdatné jedince. Nabídne vám z toho nejlepšího, co horské ferraty nabízí. Pokud nemáte zkušenosti, nutné je alespoň dobrá kondice a jistota v pohybu ve výškách, v horském prostředí.

Počet účastníků: 3-7

Doprava: společně autem z Brna ( osmimístný klimatizovaný Ford Transit )

Ubytování: horská chata Erichhütte 1540 m.n.m. (20-25 EUR/os/noc), chata Franz Eduard Matrashaus 2941m.n.m. (24EUR/os/noc nečlen OeAV, 19EUR/os/noc člen). Spaní v hygienické vložce do spacáku, kterou si přinese každý vlastní, spacák není potřeba, k lůžku jsou přiděleny deky.

Stravování: vlastní, možné zakoupit teplé jídlo na chatě. V ceně ubytování je snídaně. Chata Matrashaus nemá zavedenu pitnou vodu, zásobována pouze helikoptérou, proto jsou ceny vyšší a je třeba s tím počítat. Lze zakoupit 1,5L lahev vody. Ceny Matrashaus příklad: Pivo 0,5l 4,20EUR, Radler 0,5L 4,20EUR, Špagety s omáčkou veget. 10,40 EUR, Špagety masové 12,40EUR, Schnaps 2cl 2,70EUR. Porce jsou velmi bohaté. 

Program

První den odjezd z Brna V 7:30. Od parkoviště nástup na chatu Erichhütte (cca 2km) kde se ubytujem, odkud také můžeme pozorovat nástupové sedlo i hřeben kudy vede zajištěná cesta.  

Den druhý se začne brzkým nástupem na zajištěnou cestu Königsjodler, která po 1700 výškových metrech končí na vrcholu Hohen Kopf 2875m.n.m. a následně se přesuneme na nejvyšší bod trasy Hochkönig 2941m.n.m. a vrcholovu chatu Matrashaus, kde se ubytujeme. Nástup do sedla kde začíná zajštěná cesta je 900 výškových metrů a samotná zajištěná cesta 700 výškových metrů. Celá tůra by nám neměla zabrat více jak 8 hodin.  

Třetí den sestoupíme od chaty sestupovou cestou k chatě Arturhaus, kde se najíme a odkud jezdí autobus zpět k parkovišti, kde jsme nechali auto.  Odtud zpět do ČR, kde budeme mezi 20-21 hod. 

Náročnost

4-těžká, převýšení 1600 m (z toho ferrata 700m), celodenní tůra 8-10 hodin, nutné jsou předchozí zkušenosti z via ferrat a dobrá fyzická kondice, obtížnost via ferrat stupně D. Na ferratě se někdy tvoří fronty, takže výsledný čas mohou ovlivnit. Na trasu vyrazíme pouze za dobrých podmínek. 

Více o obtížnosti ferrat

trasa

Vybavení

Oblečení a obuv do horského terénu, batoh (objem 20-30l), nepromokavá bunda (membránová)

Dále doporučuji: sluneční brýle, opalovací krém, teleskopického hole, tenkou čepici či šátek, láhev/-ve na vodu  1,5-2 litry, osobní lékárničku, fotoaparát, kožené rukavice bez prstů či jiné vhodné ferratové rukavice, 1x HMS karabina, jídlo vhodné na celodenní tůru. Důležité! Zásadní je mít co nejlehčí batoh! Celou trasu absolvujeme s batohem na zádech, proto si vemte je to nezbytné. Doporučuji také pláštěnku na batoh, nebo nepromokavé obaly na oblečení, telefon atd. do batohu v případě deště. Nepodceňte pitný režim a doplnění energie během tůry! 

Povinné vybavení: ferratový set - horolezecká přilba, ferratová brzda, prsní úvazek s plochou smyčkou, sedací úvazek, hygienická vložka do spacáku např. od firmy SEA TO SUMMIT, čelovka