AKCE

Severní Velebit + Samarské a Bílé stěny

O akci

Navštívíme část tohoto vápencového přímořského pohoří, pro mnohé neprozkoumaná "terra incognita", kterou vidí z auta po cestě k moři. Velebit je největší a nejdelší chorvatské horstvo, patří svou podivuhodnou nedotčenou přírodou, uspořádáním svého terénu, bohatstvím svého rostlinného i živočišného světa k nejpřitažlivějším horským cílům v Chorvatsku a byl od roku 1978 začleněn organizací UNESCO do světové biosferické sítě.

V rámci Velebitu projdeme nejhezší část tzv. Premužičovi stezky, což je unikátní trasa v místech kam by se člověk dostal jen s obtížemi. Součástí není žádné dlouhé stoupání. První den přijedeme na horské parkoviště přímo do parku, odkud je jen 10min k chatě Zavižan, kde se ubytujeme na první noc. Další den nás čeká necelých cca 7km nádhernou přírodou, u chaty pak příprava na dřeva do kamen a prohlídka okolí, výstup na vyhlídkový vrch Gromovača 1676mnm. Ročník 2017 byl unikátní např. tím, že jsme během pěti dnů prožily tři úžasná setkání s medvědy. 

V druhé části treku po dvou nocích ve Velebitu, po krátké koupací zastávce v zátoce vesničky Lukovo přejedeme do kempu na mořském pobřeží, kde si užijeme blízkosti jarního moře, ugrilujeme a doplníme zásoby a síly. Další den přejedeme do pohoří Velika Kapela a nastopáme do kouzelných Bílých a Samarských stěn, kde projdeme krásnou trasu rozeklanými skalními věžemi až k chatě zasazené do skalní stěny Ratkovo skloniště. V neděli po krátké tůře sestoupíme k autu a vydáme se zpět do ČR. Prožijete tedy 

Termín: 

Základní Cena: 4000 Kč při minimálním počtu 3 účastníků (Zálohou 50% z ceny si závazně rezervujte své místo na akci) help

 

Info

Pro koho je akce určená: doporučuji všem kteří chtějí prozkoumat novou oblast, užít si zcela unikátní prostředí navíc mimo sezónu mimo vlny veder a turistů. Akce skvělá i pro ženy protože nebudeme chodit dlouhé trasy.

Počet účastníků: 3 - 7 

Doprava: společně autem z Brna ( osmimístný klimatizovaný Ford Transit )

Ubytování: dvě noci na horských chatách bez poplatků, jedna noc na chatě Zavižan (první noc) 45kn/os/noc - na chatě je obsluha/chatař, soc.zařízení, elektřina, voda.  Voda z cisterny na chatě Ratkovo a Rossijevo skl. (chaty sbírají vodu ze střech do podzemních nádrží) Na vyčištění je potřeba filtr který budu mít k dispozici. 

Dále budeme spát na chatě Ratkovo skloniště, Rossijevo skloniště. Chaty jsou jednoduché, lze zatopit v kamnech.

Stravování: Zajišťuje si každý sám. Vaření na vlastním vařiči. 

 

Program

První den, ve středu odjezd z Brna v 6:00 a cesta směr Rijeka. Zaparkujeme přímo v parku nedaleko chaty Zavižan a vydáme se na první část trasy do chaty Rossijevo.

Druhý den výstup na vrchol Gromovača 1676m.n.m. s nádherným výhledem na celou zátoku, hornatý horizont. Sestup zpět na Premužičovu stezku a přesun k chatě Alan.

Z chaty lze nalehko vyrážet na nedaleké vrcholy.

Třetí den projdeme nejdelší kus trasy zpět k chatě Zavižan, avšak ne stejnou cestou. Po tůře nás čeká chata která je kompletně zařízená a kde zregenerujeme před další cestou.

Čtvrtý den sjedeme z hor k moři, do zátoky vesnice Lukovo, s kulturní památkou připomínající zašlou slávu místa z doby lovu tuňáků. Po (dobrovolné) koupeli přejezd do pohoří Velika Kapela přes pláně kde se prohání stáda koní bez ohrad do hustého a vlhého bukového pralesa Samarských a Bílých stěn, kde překonáme trasu rozeklanými skalami s občasnou lehkou lezeckou pasáží až k unikátní chatě Ratkovo skloniště, zasazené pod skalní převis.

Pátý den po odpočinku krátký výšlap na lehko na okolní ostré věžě, následně již s batohy zpět k autu. Přejezd do ČR.

 

Náročnost

Náročnost: 2 -  středně náročná. Náročnost způsobená specifickým terénem, pohyb “na těžko” s batohem

 

Vybavení

Oblečení (kvalitní funkční oblečení), pevná outdoorová obuv(!), batoh, tenká čepice, tenké rukavice, bunda do deště/pláštěnka. Oblast bývá poměrně větrná a večer se výrazně ochlazuje.

Dále budeme potřebovat: sluneční brýle, plavky, čelovka, opalovací krém, lahve na vodu optimálně 2litry, jídlo, vařič a nádobí, spacák a karimatka, nepromokavé návleky. 

(plynový vařič mohu zapůjčit, koupíte si pouze plyn)